top of page

ОНКОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Рак – одна з найбільш вивчених хвороб людства.

Проте ліків, які б гарантовано подарували 100 відсоткове одужання, досі не існує.

Причина проста: рак – це ціла група хвороб, які не показують симптомів на ранніх стадіях.

Саме тому вчасне виявлення проблеми є ключовим для виживання.

Для цього й придумали скринінги – обстеження, які дають можливість виявити хворобу на перших стадіях.

Рання діагностика раку рятує життя. Це аксіома, яку не варто заперечувати чи ставити під сумнів. Результати досліджень, статистичного обліку у всьому світі говорять про те, що скринінгові програми та своєчасне діагностування онкологічного захворювання підвищують шанси на швидке одужання та тривалу ремісію.

Запровадження програм профілактики та раннього виявлення онкологічної патології забезпечить зменшення смертності від онкозахворювань на 30%. Така стратегія передбачає регулярність медичних оглядів для окремої особи не рідше ніж 1 раз на рік, залежно від віку та супутніх факторів ризику

В Україні, на жаль, існує проблема з профілактикою та ранньою діагностикою насамперед через ігнорування пацієнтами візитів до лікарів та проведення рекомендованої діагностики. 

Також проблема полягає у відсутності достатньої комунікації медичних закладів і населення, залученості лікарів до процесу пропагування нової культури здоров’я.

Тобто, кожен пацієнт, який звернувся до того чи іншого спеціаліста, має бути проінформований про необхідність проведення скринінгового обстеження відповідно до статі і віку.

 

СИМПТОМИ, ЯКІ ВАРТО ПЕРЕВІРИТИ

Рак буває дуже різним. І симптоми, які він може викликати теж.

Асоціація раку радить бути уважним до наступного:

Незрозуміла втрата ваги. Якщо ви втратили понад 4 кілограми, але об'єктивних причин для цього немає.

Найчастіше схуднення викликають такі типи онкології як рак підшлункової залози, рак легенів та стравоходу.

Лихоманка. Це дуже розповсюджений симптом раку, але найчастіше він з’являється, коли рак вже почав розповсюджуватись організмом.

На якомусь етапі захворювання всі люди з онкологією можуть зазнати лихоманки, особливо, якщо лікування раку впливає на роботу імунної системи.

Лихоманка може бути ранньою ознакою лейкемії або лімфоми.

Втома. Сильна втома, яка не минає після відпочинку – це одна з ранніх ознак раку.

Це часто відбувається під час лейкемії. Але буває і при таких видах як колоректальний або рак шлунку, коли непомітно для людини організм може втрачати певну кількість крові.

Біль. Найчастіше, біль – це ознака того, що рак вже розповсюдився на інші органи. Але біль може бути й ранньою ознакою раку кісток або яєчок.

Головний біль, який не полегшують медикаменти, – може вказувати на пухлину мозку.

Біль у спині може вказувати на рак яєчників, підшлункової або кишківника. Також, Національна служба здоров’я стверджує, що здуття живота є одним з ключових симптомів раку яєчників.

Зміни у стані шкіри. До таких змін призводить не лише рак шкіри, але й інші типи раку. На що варто звернути увагу:

 • потемніння шкіри;

 • жовтий колір шкіри та очей;

 • почервоніння;

 • свербіж;

 • збільшення росту волосся.

Порушення роботи кишківника та сечового міхура. Тривалі запори, діарея, кров в калі тощо – це привід терміново звернутись до лікаря.

Біль під час сечовипускання, часті позиви до сечовипускання та кров в сечі можуть вказувати на рак простати.

Виразки, що не загоюються. Рак шкіри може проявлятись у вигляді виразок, що кровоточать.

Тривалі виразки в роті теж можуть вказувати на рак ротової порожнини.

Білі плями у роті або на язиці. Ці плями можуть бути лейкоплакією – передраковим станом ротової порожнини, який часто виникає у курців. Без належного лікування він може перетворитись на рак.

Чіткої градації, коли і при яких видах раку виникають певні симптоми немає. Будь-яка незрозуміла та стійка втома, втрата життєвих сил без очевидних на це прични – привід звернутись до лікаря.

До Програми медичних гарантій входить шість досліджень, які дозволяють виявити рак на ранніх стадіях. Це такі пакети послуг:

 • мамографія — обстеження молочних залоз;

 • гістероскопія — обстеження матки;

 • езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) — обстеження стравоходу і шлунка;

 • колоноскопія — обстеження товстого кишечнику;

 • цистоскопія — обстеження сечового міхура;

 • бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.

 Чим відрізняється скринінг та рання діагностика раку?

 

Рання діагностика — це виявлення раку на якомога більш ранній стадії, як правило, завдяки обізнаності пацієнта про ранні симптоми поширених видів раку та навчання медичних працівників розпізнаванню та належному направленню пацієнтів із ймовірними ранніми симптомами раку.

Скринінг передбачає систематичне обстеження уявно здорової та безсимптомної групи ризику з тестом для виявлення захворювання на ранній стадії. Однак реалізація досить складна і ресурсомістка. Скринінг може бути популяційним (запрошується вся цільова популяція через відповідні проміжки часу) або опортуністичним (за ініціативою пацієнта або за запрошенням під час непов’язаної клінічної зустрічі).

 

В сучасному світі слід говорити не лише про можливості виявлення, профілактики та лікування онкохвороб, але й про відповідальність за своє здоров’я кожної окремої людини. В суспільстві повинна вкоренитися традиція регулярного проходження профілактичних медичних оглядів. Адже запобігти хворобі набагато легше ніж її вилікувати. Крім того, зменшити ризик захворювання може кожен, свідомо відмовившись від тютюнопаління та зловживання алкоголем, а також дотримуючись здорового харчування та достатнього рівня фізичної активності. Сьогодні, науково доведеним є факт, що показник захворюваності на рак можна суттєво зменшити завдяки профілактичним заходам.

Позитивним є те, що українці щороку проявляють все більшу зацікавленість до власного здоров’я, та самостійно звертаються до державних чи приватних медичних закладів для проведення профілактичних оглядів.

bottom of page