ВІДШКОДУВАННЯ ВАРТОСТІ ЛІКІВ ДЛЯ ГІПЕРТОНІКІВ
Однією з найважливіших медико-соціальних проблем в Україні є зростаюча
поширеність серцево-судинних захворювань (ССЗ). Вони посідають перше місце в
структурі захворюваності, зумовлюють майже 2/3 усіх випадків смерті та третину
причин інвалідності нашого населення. Це пов’язано не лише зі значними втратами
людського та економічного потенціалу, а й негативно впливає на тривалість і якість
життя конкретних людей. Нині смертність від хвороб системи кровообігу в Україні у
2–4 рази вища, ніж у розвинутих країнах світу.
Найбільш поширеним серцевим недугом у дорослих є артеріальна гіпертензія (АГ).
Сьогодні в нашій країні до 40% дорослого населення має підвищений рівень
артеріального тиску (АТ). При цьому про хворобу здогадується близько
37% чоловіків і 58% жінок, а лікуються – відповідно 22% і 46%. Проте реально
контролюють рівень свого АТ лише 5,7% чоловіків і 17,5% жінок.
Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятися і не впливати на самопочуття. Але підвищений артеріальний тиск запускає каскад патологічних змін в серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам’яті, сну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Сучасні наукові дослідження довели, що ці патологічні зміни можна попередити, якщо артеріальний тиск (АТ) не буде перевищувати 140/90 мм рт. ст. Зниження АТ лише на 10 мм рт.ст. зменшує ризик серцево-судинних ускладнень на 38%, а зниження АТ на 20 мм рт.ст. –на всі 50%. Прийом медикаментозних препаратів є основною складовою ефективного комплексного лікування артеріальної гіпертензії. Пацієнти з артеріальною гіпертензією потребують щоденного лікування впродовж усього життя.
З метою підвищення доступності для населення лікарських засобів для лікування артеріальної гіпертензії, в Україні розпочато впровадження європейського підходу до регулювання цін на лікарські засоби. Першим кроком на шляху до цього стало прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.12 року № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою».
Що повинен зробити пацієнт, який має підвищений артеріальний тиск, щоб придбати ліки за зниженими цінами?
Крок перший:
Звернутися до сімейного лікаря для обстеження та визначення тактики лікування і отримати рецепт на гіпотензивні препарати.
Додаткова інформація: самолікування є небезпечним для здоров’я: фармакологічні препарати іноді мають побічну дію, можуть виявитися протипоказання до їх застосування, а ефект препаратів – недостатнім для нормалізації показників АТ.)
Крок другий:
Пацієнт за рецептом лікаря може отримати ліки зі значною знижкою практично в любій аптеці міста.
Додаткова інформація: Дія пілотного проекту розповсюджується на сім діючих речовин найбільш вживаних лікарських засобів: еналаприл, лізиноприл, бісопролол, небіволол, метопролол, ніфедипін, амлодипін. З жовтня 2013 року ще входять комбіновані форми: еналаприл+гідрохлортіазид, лізиноприкл+гідрохлортіазид, амлодипін+лізиноприл. Кожен з цих препаратів випускається фармацевтичними фірмами різних країн під різними торговими назвами. Препарати мають різну ціну. Хворий обирає виписаний лікарем препарат за ціною, яка йому доступна. Працівник аптеки повинен визначити вартість препарату, враховуючи знижку, і надати його пацієнту.
Крок третій:
Пацієнт щоденно приймає ліки згідно призначень лікаря. За кілька днів до закінчення пігулок (як правило через один місяць) звертається до свого сімейного лікаря для огляду та отримання чергового рецепта на пільгові ліки.
Додаткова інформація: Рецепт дійсний протягом одного місяця. З 25 жовтня 2013року можливо виписувати на одному рецептурному бланку кількість таблеток терміном на 3 місяці. В рецепті повинно бути відмічено «хронічно хворому». При неефективності призначеного гіпотензивного препарату, лікуючий лікар може призначити інший препарат.
Крок четвертий:
Якщо пацієнт за станом здоров’я не може відвідати лікаря, то необхідно викликати сімейного лікаря додому, записавши виклик в реєстратурі амбулаторії ЗПСМ за місцем проживання.